19 Ekim 2017 Perşembe

29 EKİM 1923


29 EKİM
Halkın birlik ve beraberlik içinde huzurlu, mutlu ve kardeşçe yaşamasını sağlar cumhuriyet. Cumhuriyet her zaman ileriye gitmek demektir. Ülkemizin de ileriye doğru gitmesini sağlayan en büyük etmen cumhuriyettir.
 Atatürk ”Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözü ile cumhuriyet ve halk arasındaki ilişkiyi vurgulamıştır. Yurdumuz cumhuriyet ile 29 Ekim 1923 tarihinde tanışmış ve o günden beri rejimi sürdürmüştür. Devletimizin ismi de Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak değiştirilmiş ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Cumhuriyet, topraklarımızda var olmadan önce topraklarımız Osmanlı İmparatorluğunun yönetimi altındaki bir sistem ile yönetilmekte idik. Daha sonra devletin kötüye gitmesi ile birlikte ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve cesur insanlarımızın mücadele ettiği kurtuluş savaşı kazanılmış ve sonrasında Cumhuriyetin ilanı gerçekleşmiştir.
 Cumhuriyetin temeli eşitliktir ve Türk halkı cumhuriyetin ilk kurulduğu günden bu yana bu rejimi savunmuş ve arkasında durmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder